Promosyon Şapka

Promosyon Şapka

  • 11 Nisan 2018

Promosyon Şapka

Şapka, başa giyilen veya takılan aksesuardır. Hem kış aylarında hem de yaz aylarında kullanılabilir. Yaz ve kış dönemlerinde kullanılmasının nedeni mevsimsel değişikliktir. Kış mevsiminde havalar çok soğuk olduğundan şapka, kafayı soğuğa karşı korur. Yaz mevsiminde ise havalar sıcak olduğundan şapka, kafayı sıcağa karşı korur. Şapkanın gelişimi bundan yıllar öncesine dayanır. Yıllar önce şapka yoktu. Erkekler şapka yerine başlarına fes, cübbe veya sarık takarlardı. Atatürk döneminde ise devleti modernleştirme çalışmaları yapıldı. Kılık kıyafetten ölçü birimlerine, kullanılan harflerden medeni kanuna dek birçok alanda inkılaplar yapıldı. Yapılan inkılaplardan biri de şapka İnkılabı’ydı. Atatürk modern devletlerdeki insanların fes veya sarık kullanmadığını belirterek şapka inkılabını gerçekleştirdi. Bir gezi sırasında başında şapkayla gelerek halkına şapkayı tanıttı. Şapka ilk başlarda hoş karşılanmasa da zamanla kullanılmaya başlandı. 25 Kasım 1925 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerine ve memurlara şapka zorunlu hale getirildi. 28 Kasım 1925 tarihinde ise şapka kanunu Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Gelişen teknoloji şapkada da etkisini gösterdi. Geçen zaman içerisinde şapkanın çeşitleri ortaya çıktı. Choche Şapka bunlardan bir tanesi. Chocke Şapka, çan biçiminde görünen şapkadır. Bir zamanların en popüler şapkalarından biridir. 1920’li yıllarda kullanıldı. Bir diğer şapka türü ise Kovboy Şapkasıdır. Kovboy Şapkası, kovboyların taktığı, boyundan ip geçirilen, kenarları yukarı doğru kıvrık olan şapkadır. Kovboy şapkası geçmiş yıllarda o kadar popüler bir şapkaydı ki, Yeşilçam’da bile varlığını hissettirmişti. Filmlerde oldukça sık kullanılmış bir türdü. Kovboy şapkası günümüzde de varlığını sürdürüyor. Hemen her istenildiğinde kovboy şapkası bulmak mümkün. Fötr şapka, yuvarlak şekildeki şapkadır. Bere, örgü veya kumaştan yapılan şapkadır. Günümüzde en sık kullanılan şapkalardandır. Özellikle ev hanımları evde örgü işi ile uğraşarak kendilerine bere yapabilirler. Hatta bazı ev hanımları evde yaptıkları örgü şapkalarla ev ekonomisine katkı sağlayabilirler. Örgü işiyle ekonomik gelir sağlayabilirler. Mini Şapka, küçük boylu süslü şapkalardır. Mini şapkalarda fiyonk veya iple yardımıyla yapılmış diğer süslemeler de bulunabilir. Mini şapkalar genellikle süs olarak kullanılırlar. Ponponlu Şapka, tepede ponponu bulunan şapkalardır. Bu şapka türünü çocuklar kullanırlar. Çocuklar için tasarlanmış, değişik renklerde ve değişik şekillerde ponponlu şapkalar da vardır. Özellikle kız çocuklarının süslerine düşkün olan anne babalar için en sık tercih edilen şapka türü ponponlu şapkalardır. Fileli şapka, saç filesi gibi kullanılan şapkalardır. Erkekler için tasarlanan şapkalar olduğu gibi kadınlar için kullanılan şapkalar da vardır. Güneş şapkası, hasır şapka olarak da bilinen şapkalardır. Plajlarda çok sık kullanıldıkları gibi gezmeye giderken giyilen elbiselerin üstüne de takılabilirler. Özellikle mevsimsel olarak çok sıcak olan bölgelerde, güneşten fazla etkilenen şehirlerde yaşayan insanlar tarafından fazla kullanılırlar. Hasır şapka günümüzde sık kullanılan şapka türlerindendir. Tüllü şapka, eski dönem insanlarının çok sık kullandığı şapka türlerindendir. Üstü ve arka tarafı kapalıdır. Tüllü şapkayı diğer şapkalardan ayıran fark, şapkadaki yüz kısmının kapalı oluşudur. Tüllü şapkada, insanın yüzü kapalıdır. Yüz kısmını kapamak için de tül kullanılır. Günümüzde sık kullanılmayan fakat eski zaman filmlerinde rastlanılan bir şapka türüdür.

Şapkalar günümüzde firmalar tarafından en fazla tercih edilen promosyon ürünlerinden biridir. Ekonomik açıdan bütçeyi zorlayan firmalar kendilerini daha iyi tanıtmak amacıyla promosyon olarak şapka kullanabilirler. Tercihlerine bağlı olarak firmalar, şapkanın yanında promosyon ürünü olarak başka ürünler de verebilirler. Bu, firmanın kendi reklamını oldukça iyi yapmasını sağlar. Promosyon malzemeleri bir firmanın ekonomisini canlı tutmada önemli rol oynar.

 


  • Etiketler: