Promosyon Çakı

Promosyon Çakı

  • 11 Nisan 2018

Promosyon Çakı

Çakı, açılıp kapanan bir veya birkaç ağızlı küçük cep bıçağı. Çakılar çeşitli şekillerde, çeşitli maksatlar için kullanılırlar. Tırnak çakısı, izci çakısı, komando çakısı, avcı çakısı bunlardan bazılarıdır. Belli büyüklük sınırlarını aşanlar suç aleti hükmüne girdiklerinden bunları taşımak kanunen suç olur.

Bunların en yaygın olanı İsviçre çakısıdır. İsviçre çakısı, bir bıçağın yanında çeşitli araçlardan oluşan bir çakı türüdür. İsviçre çakısı hemen hemen her ihtiyaçta kullanılmaya müsait bir alettir. İsviçre çakısında tirbuşon, makas, tornavida, bıçak, törpü, açacak veya konserve açacağı ve daha bir çok özelliğe sahiptir. İsviçre çakıları ordu dışında da geniş olarak kullanılır. Yararlı çok fonksiyonlu aletler olarak günlük hayatta kullanılırlar ve geniş boyut ve fonksiyon kombinasyonuna sahiptirler.

NASA astronotları standart ekipman olarak Victorinox çakılarına sahiptirler. 1890'lardan bu yana Victorinox ve Wenger şirketleri tarafından İsviçre Ordusu için üretildiklerinden bu adla anılmaktadırlar. Victorinox, merkezi Schwyz, İsviçre'de bulunan bir bıçak üreticisidir. Rakip firma Wenger'ın 2005 yılında satın alınmasından sonra İsviçre çakısının tek resmî sağlayıcısı durumuna gelmiştir.

Cep çakılarının son yıllarda kullanımındaki düşüşe uyum sağlamak için Victorinox SwissCard gibi, bir kredi kartının yerini almak için dizayn edilen çok fonksiyonlu aletlerin farklı formlarına uyum sağlamaya çalışmıştır. 

 


  • Etiketler: