Baskı Çeşitleri

Baskı Çeşitleri

Serigraf Baskı

Serigrafi, mürekkebi bir blokaj şablonu ile geçirimsiz hale getirilen alanlar hariç mürekkebi bir alt tabaka üzerine nakletmek için kullanılan bir baskı tekniğidir. Serigrafi baskı da, boş alanlar geçirimsiz bir madde ile kaplanmış bir polyester ya da diğer ince örgülü bir elek üzerine bir tasarımın uygulandığı bir şablon metodudur. Mürekkep, doldurma bıçağı veya sileceği ile ağ açıklıklarına zorlanır ve ıslatılarak silecek inişi sırasında baskı yüzeyine aktarılır. Aslında aynı teknik için kullanılan çeşitli terimler vardır. Geleneksel olarak bu işlem, serigrafi baskı veya ipek baskı olarak adlandırıldı, çünkü ipek, polyester örgü buluşundan önceki işlemde kullanıldı. Günümüzde, sentetik iplikler, elek baskı sürecinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Genel kullanımda en popüler ağ, polyesterden yapılmıştır. Çinliler tarafından geliştirilen ve kökleri 2000 yıl öncesine dayanan bu teknikte, ilk olarak insan saçından yapılmış dokumalar kullanılmış. Çin’de tanınabilir bir biçimde görülen bir kalıplama biçimidir. Daha sonra Japonya tarafından ipek dokuma geliştirirmiştir. Japonya gibi diğer Asya ülkeleri tarafından uyarlandı ve daha yeni yöntemler üretilerek ilerlendi. Bugün, kimyasallara karşı çok dayanıklı olan polyester dokuma, uzun süre kullanılabilirliği ve ekonomik olması sebebiyle çok daha yaygındır. Her gün görmekte olduğumuz birçok üründe serigrafi baskı tekniği kullanılmaktadır.

 

Tampon Baskı

Tampon baskı; silikon aracılığı ile boyanın baskı yapılacak yüzeye aktarılması ile yapılan bir baskı türüdür. Serigrafi baskı tekniğinde kullanılan ipeğin erişemediği her türlü düz, kavisli, buruşuk yüzeyler üzerine, yüksek çözünürlükte; golf topu, çakmak, kalem gibi küçük ebatlardaki ürünlere, baskı yapılabilmesine imkân sağlayan baskı tekniğidir. Tampon baskı günlük yaşamımızda kullandığımız ürünlerin hemen hemen hepsinde kullanılmıştır ve tampon baskı kullanarak yapılmayan ürün neredeyse yoktur. Tampon baskı işleminin esas unsurları tampon, klişe ve mürekkeptir. Bu ögelerin her biri, ayrı yazılarda çok daha ayrıntılı biçimde açıklanabilir. Bu üç öge bir araya geldiğinde, basılabilecek ürün türleri bakımından tüm diğer baskı işlemlerinden daha fazla esneklik sunarlar. İlk tampon baskı görüntüyü aktarmak için jelatin maddesi kullanılarak yapılmıştır. Tampon baskının kökleri 200 yıl öncesine kadar dayanmaktadır.

 

UV Baskı

UV (ultraviole) ışık elektromanyetik spektrumun bir parçasıdır. UV baskı tekniği, güneş ışığına dayanıklılığı ile baskı çalışmalarının kurumasını kısıtlamak amacı ile kurutma süresini 1 saniyeden daha az süreye inmesi ve bununla birlikte boya özelliğinden dolayı güneşten solma gibi baskıya zarar veren nedenlerin ortadan kalkmasını sağlar. UV Baskı sistemi ile gerçekleştirilen baskı malzemesi su gibi maddelerden etkilenmezler, ofset baskı ile basılan malzemelere göre daha dayanıklıdırlar. UV mürekkepler baskı endüstrisinde 20 yıldan fazla bir süredir yaygın bir şekilde kullanılmakta olup, kullanımları gün geçtikçe daha da yaygınlaşmaktadır. Diğer baskı teknolojilerinde kullanılan Su Bazlı ve Solvent Bazlı mürekkepler baskı sonrası kuruma işlemi sırasında buharlaşması gereken su veya solvent içermektedirler. UV mürekkepler ile baskı yapılabilecek malzemeler plexiglas, forex, foto blok, PVC, ağaç ve benzeri sert malzemelerin çoğuna UV mürekkeple baskı yapmak mümkün olmaktadır.

 

Lazer Baskı

Lazerli baskı, elektrostatik bir dijital baskı işlemidir. Farklılaşmış bir görüntüyü tanımlamak için "tambur" adı verilen negatif yüklü bir silindirin üzerine ileri geri ileri ve geri bir lazer ışını geçirerek yüksek kaliteli metin ve grafikler üretir. Daha sonra tambura elektrikle yüklü toz halinde mürekkep toplar ve görüntüyü kâğıda aktarır ve daha sonra metni veya görüntü kalıcı olarak kaynaştırmak için ısıtılır. Dijital fotokopi makinelerinde olduğu gibi, lazer yazıcılar da bir xerografik baskı işlemi uygularlar. Bununla birlikte, lazer baskısı, görüntünün yazıcının fotoreseptöründe ortamın doğrudan taranmasıyla üretildiğinden analog fotokopi makinelerinden farklıdır. 1970'lerde Xerox PARC'da icat edilen lazer yazıcılar daha sonraki yıllarda IBM, Canon, Xerox, Apple, Hewlett-Packard ve diğerleri tarafından ofise ve daha sonra ev pazarlarına tanıtıldı. On yıllar boyunca, fiyat düştükçe kalite ve hız arttı ve bir zamanlar en yeni baskı cihazları şimdi her yerde bulunuyor.

 

Gofre Baskı

Bir yazım tekniğidir, kâğıtta istenen bölgelerin kabartılması için yapılan işlemin adıdır. Gofre ile kâğıt üzerindeki baskılı ya da baskısız alanlara boyut kazandırılabilir. İyi tasarlanmış gofre uygulamaları çok şık durur. Görsel olarak kattığı değerin yanı sıra kâğıda dokunma hissini tetikleyerek işlerin daha fazla akılda kalmasını sağlar. Dikkat çekilmek istenen bölüme uygulandığı zaman 3 boyutlu bir görünüm elde edilmesini sağlar. Günümüzde pek çok ürünün ambalajı, kitap, ajanda, defter kapakları ve kartvizitler bu yöntem ile çok daha değerli, gösterişli bir hava kazanabilmekte, akılda kalıcı bir görünüme sahip olabilmektedir. İsteğe göre gofre işlemi sıcak yaldızla birlikte uygulanabilmekte ve estetik bir görünüm kazanmaktadır.